Umbraco av HerrBarium

Logg inn:

Umbraco-side for 27.09.2007

Når det oppdateres oppdateres det på en onsdag.
Publisert torsdag 27. september 2007 (#84) - Share on Facebook

Første side - Forrige side - Sidearkiv - Neste side - Nyeste side


Merkelapper: PEMBERTON, MENTOS


Om serien
Anbefalte serier

Brukere som har Umbraco blant sine favoritter, liker også:

HerrBarium har også laget disse seriene:

Umbraco ligger i disse kategoriene:

Kommenter denne siden

Du må være logget inn på nettserier.no for å kunne skrive kommentarer. Bruk verktøylinjen øverst på siden for å logge deg inn eller registrere deg som bruker.

Kommentarer for denne siden (12)

Ok, hater å være nitpicker, men er det ikke Cola Light og Mentos som blir eksplosiv?
Æhh, nevermind. Morsomt uansett.

Zebula77, 27.09.2007, 00:53


Haha, beste var din latskap som starter og avslutter alt.

Klausulen, 27.09.2007, 01:11


Freshmaking made marginally more tasteful.
Pene bilder i knotten. Femti tusen liter er ikke så mye som en kanskje skulle tro. Mint?

Are, 27.09.2007, 01:37


Ekstrapoeng for kisen som står og røyker og sikkert drysser aske oppi gryta. Ellers reagerte jeg som Are på den beskjedene colamengden, når ble Uddevalla en miniputtdal?

Frk. Blips, 27.09.2007, 01:47


Har sjøl laga Coca Cola, og som nevnt, 50.000 er ikke så himla mye. Men, må si at av alle serier med ett simpelt grafisk uttrykk, så er den her tidvis fantastisk, dagens stripe inkludert!

Rhythmatist, 27.09.2007, 13:18


Kvifor får eg kjensla av å ha lese opptil fleire donaldhistoriar med omtrent same grunnpremiss? XD

Loki, 27.09.2007, 14:30


For å forvare meg: selv om femti tusen ikke er en stor nok mengde til å drukne Uddevalla (søren og!), så antyder det i det minste at det er en anselig mengde brus i gryta. En million liter kunne det også vært, men det blir så mye at det blir en abstrakt mengde, og umulig å forestille seg. Femti tusen melkekartonger trengs det stort kjøleskap til.

Det at geysir-eksperimentet kun funker med CC Light, tror jeg er noe som er satt ut for å selge mer at det sukkerfrie skvalet. Samme med mentos mint (hvem vil ha mintsmak når de først skal kose seg med en smakfull pakke mentos?). (Har jeg klart å fornærme Light og mint-konsumentene nok nå?:p )

Og Loki, jeg hadde nok en viss by ved navn Omelett i bakhodet mens jeg kvesset min tusj :)

HerrBarium, 27.09.2007, 15:21


... FIRE!

Olaf, 27.09.2007, 18:50


"Det at geysir-eksperimentet kun funker med CC Light, tror jeg er noe som er satt ut for å selge mer at det sukkerfrie skvalet. Samme med mentos mint (hvem vil ha mintsmak når de først skal kose seg med en smakfull pakke mentos?)."

Akk, du ser ikkje nok Mythbusters! Vanlig sukker gir eit heller skuffande resultat, fordi sukker held på karbondioksiden og bremser reaksjonen. Med kunstige søtningsstoff, derimot, går det unna. Mintmentos gir òg større reaksjon enn andre mentos, sidan dei ikkje har slikt glasurlag, så brusa får flytte fritt inn i dropset, og gassen får fyke fritt ut.

I følgje eit intervju, skal vist vanlig salt gi enno betre resultat enn mentos, men det har eg ikkje sett testa, trur eg.

Obdormio, 27.09.2007, 18:57


Takk for en oppklarende oppklaring, Obdormio. Uheldigvis er Discovery slik laget at når jeg en sjelden gang får sett en episode Mythbusters, går det en jeg har sett før. Det slår aldri feil!
Dette var iallefall gode nyheter for Uddevallenserne. Så sant ikke glasurlaget på den vanlige mentosen og sukkeret i brusen gjør at effekten blir like stor som med mint og diet (2x minus er jo tross alt et pluss).

HerrBarium, 27.09.2007, 23:34


Etter hva jeg har hørt er det en rent fysisk reaksjon, alså ikke noe kjemi. Du trenger altså bare en gassholdig væske og et objekt fullt av små ujevnheter.
Hvis du ser på en åpen flaske eller et glass med brus (eller for den saks skyld øl) ser du forhåpentligvis at boblene dannes på bestemte steder. Dette skyldes ujevnheter i glasset hvor bobler har lettere for å danne seg. Så hvis det plutselig kommer masse ujevnheter ned i væsken får vi en eksplosiv reaksjon. Idéen om at det 'må' være Cola Light skyldes antagelig at Cola er en populær drikk, og at lettversjonen ikke inneholder sukker, så det blir mindre søl. Jeg har ikke forsøkt, men tipper det går bra med Zero også.

Forresten kan det ikke være en kjemisk reaksjon - den skjer jo øyeblikkelig, så eventuelle aktive stoffer har rett og slett ikke tid til å oppløse seg!

Won-Tolla, 23.10.2007, 01:38


Hva tilsier at kjemiske reaksjoner ikke kan skje øyeblikkelig? Så vidt jeg vet, begynner det å bruse sporenstreks når man slipper en bit sink oppi saltsyre, for å ta et eksempel.

HerrBarium, 23.10.2007, 12:56


Denne serien har blitt lest 97345 ganger siden 12. april 2007.

Denne siden er en del av nettserier.no.