Alexander Slotten

Alexander Slotten

Framside - Dagens seriar - Blogg - Alle seriar - Nettbutikk
Mi side / Logg inn | Ny brukar? | Hjelp

Mine seriar
Mine favorittar

VG serie

18.10.2008, 00:38

Kort spørsmål: Kan man legge ut serien man skal sende til VG sin seriekonkurranse her, eller er det imot reglene?

3 kommentarar

Fått meg sånn derre.. DEVIANTART

14.10.2008, 23:05

Jepp, that's right.. Tviler på at jeg får mer en et par hundre pageviews, men det er et fint sted å stille ut ting som ikke havner her.

Adressen er:

slotten.deviantart.com
(lag link, noen)

Enjoy!
-alex

4 kommentarar

Litt info - dataspill

14.10.2008, 16:10

Jeg vil ikke lenger kunne oppdatere hver dag, siden jeg har skole og ønsker å gjøre en skikkelig jobb med hver side. Om jeg skal klare å tegne og fargelegge vil jeg antakeligvis bruke over en dag pr stk.

Om dere har noen spill dere ønsker jeg skal parodiere tar jeg gjerne imot forslag! :)

Jeg er veldig fornøyd med tilbakemeldingene på serien, og håper dere liker den og fortsetter å lese den.

-alex

37 kommentarar

Awesome

06.10.2008, 21:35

I natt legger jeg ut første side i en serie jeg kaller "awesome". Det er en kort serie jeg laget som en pause i "dataspill". Etter den er ferdig (4 sider) fortsetter jeg på Dataspill.

Den nye serien min er tegnet i en slags variant av Cyanide and Happiness stilen(håndtegnet), og jeg håper dere liker den. Jeg ble ganske fornøyd med den selv, og jeg synes det er fint at den bare varer i 4 sider, så slipper jeg å tenke så langt fremover hele tiden. Det er deilig med noe som faktisk avsluttes også. ("Lost", anyone?)

Jeg legger den ut over de neste fire dagene, og gleder meg til deres respons :)

5 kommentarar

Ny, håndtegnet liten serie

19.09.2008, 00:44

Jeg har jo fått litt kritikk pga at jeg har tegnet utelukkende digitalt, ofte ved bruk av mus og/eller touch pad, og da jeg presenterte noe håndtegnet var det bare gode ord å høste. Så nå som jeg har fått dreisen på å skanne og tegne for hånd tenkte jeg å lage en ny liten serie der jeg prøver meg frem med håndtegnede tegninger og en litt mer røff, detaljert stil. Fargeleggingen vil fremdeles fåregå digitalt. Dette er også grunnen til at "monster" ikke har vært oppdatert denne uken, siden jeg har vært litt opptatt. Håper på å bli ferdig med de første stripene/rutene til neste uke. Så da er det bare å glede seg :P

Alex

5 kommentarar

PHOTOSHOP TUTORIAL :)

26.06.2008, 01:06

Jeg begynner i Paint og skisserer. Dette kan eventuelt gjøres på et ark for hånd og scannes inn, det er likegyldig.
Jeg "tusjer" så over tegningen på et nytt layer.
Jeg skjuler layeret med skissen og begynner å legge på detaljer.
Størrelsen på brushen varierer. Størst på ytterste strekene, minst på de innerste detaljene. Etter at detaljene er lagt til,
lager jeg et layer under.

Dette kaller jeg "FARGER". Jeg legger det under layeret med tegningen på, for at strekene skal synes.
Derretter demper jeg FLOW-en på brushen til rundt 30, da blir den som en malerkost. Også kalt Airbrush.

Jeg bruker SELECTION TOOL for å merke av hodet hans. Merk dere at jeg bruker SELECTION TOOL i layeret med strekene, så bytter jeg til
FARGE layeret, og selectionen er der enda. Dermed er jeg tvunget til å tegne innenfor strekene. Når jeg har gjort dette og
har fargelagt ferdig, gjør jeg det samme med kroppen.

Strekene på kroppen tar jeg meg ikke flid med, jeg bare fargelegger over hele området og legger på skygger og lys(se under)
Jeg fargelegger kroppen og legger på en lysere strek der lyspunktet treffer og en mørkere strek lengst borte fra lyspunktet. Dette
gjør jeg med AIRBRUSHEN (brush med nedsatt flow).

Nå har jeg en tegning med masse farge utenfor strekene. Jeg tar så og selecter kroppen i STREK layeret med SELECTION TOOL. Jeg høyreklikker og
velger SELECT INVERT. Så trykker jeg DELETE. Da forsvinner alt jeg fargela utenfor strekene.

Jeg ser jeg har fått litt hvitt rundt strekene mine, og jeg vil gjerne ha dem litt tykkere og tydeligere, så jeg duplikerer (DUPLICATE LAYER)
STREK laget 5 ganger. Så MERGER jeg (merg down) det øverste duplikerte laget og fortsetter til det bare er ETT streklag igjen.

Så lager jeg to layers over fargelayeret mitt. Jeg setter ned gjennomsiktigheten(opacity) deres litt (til ca. 20%)
og finner frem en helt sort brush som gradvis forsvinner. (Lav opacity ytterst på brushen, husker ikke navnet) Jeg gjør denne stor og begynner å skygge.
Når jeg har skygget setter jeg ned opacitien på layeret helt til jeg synes skyggen er mørk/lys nok. Så gjør jeg det samme med en hvit brush på det andre
layeret for å skape lys. Mens jeg gjør alt dette liker jeg å bruke SELECTION TOOL slik at skyggen og lyset bare treffer innenfor strekene. Slik jeg gjorde
da jeg fargela.

Jeg velger så en farge som er litt mørkere enn den vanlige fargen min. (fks. mario sin røde jakke) og fargelegger rundt utstikkende detaljer som fks.
rynker eller folder. Deretter hvisker jeg vekk streker som ikke hører hjemme der, justerer litt på opacitien her og der og VOILA!

Håper dette hjalp :)
Det kommer mest sansyneligvis mer, og da vil jeg anakeligvis snakke mer om effektpanelet. (Drop shadow, Glow, litt om blur, stroke og beavel and emboss)

HER ER EN YOUTUBE VIDEO SOM VISER PROSESSEN:

http://www.youtube.com/watch?v=BPY6P2xAfqk

9 kommentarar

Photoshop Tutorial, anyone? :)

25.06.2008, 20:31

Jeg jobber med en av forhåpentligvis flere tutorials til photoshop akkurat nå, hvor jeg tegner en figur til en mulig kommende serie (med tegnebrett) detaljerer, fargelegger og jobber med layers.
Jeg merker enkelte sliter litt med photoshop eller bruker paint, og da vil jeg gjerne hjelpe slik at det blir bedre. Jeg er ikke noen mester, men kan jo litt.
Noen som er interessert?

6 kommentarar

Hva synes dere om Monster?

24.06.2008, 00:38

Jeg har jo tegnet Monster en stund, og jeg har ikke fått så mye konstruktig kritikk på en stund. Men jeg vil jo forbedre den så mye som mulig og gjøre den så bra som den kan være. Så, har dere noen meninger om serien, noe konstruktiv kritikk eller ros?
Jeg vil gjerne høre det :)
(Men nådeløs kritikk vil jeg helst ikke ha, keep it konstruktivt:P)

Alex

27 kommentarar

Siste kommentarar av Alexander Slotten

Gå tilbake til hovudsida

Praterom | Personvernretningslinjer | Annonsere her?
Nettserier.no - Nätserier.se - Webcomics.dk
Sidene er drive av Solstrand Tekst og Bobler, Søndre Tollbodgate 17, 9008 TROMSØ. E-post: post@nettserier.no. Vevmeister: Olaf Moriarty Solstrand.