Erik André Jakobsen

Erik

Logg inn:

Mine seriar
Mine favorittar
Eldre artiklar

Foo Fighters til Bergen...

29.01.2008, 17:11

Noen andre som skal?

Jeg kommer!

http://www.bt.no/bergenpuls/musikk/article481342.ece

6 kommentarar

Gunny Bunny Speed Painting

20.12.2007, 22:26

Ja, jeg hermer, Morten. Sorry. Eller, nei egentlig ikke. Jo, sorry for den crappy musikken, jeg aner ikke hvorfor jeg tok den. Sikkert fordi den var øverst. Uansett. Enjoy:

http://www.youtube.com/watch?v=R1kGNG75Iks

5 kommentarar

The Making of Gunny Bunny!

05.12.2007, 22:06

Jeg elsker slike blogginnlegg, så hvorfor ikke lage et selv? :D

FORBEREDELSER
Det jeg begynner med er å lage plass nok til et A4-ark på mitt hjemmekoselige skrivebord:

Dette arbeidet gjennomføres gjerne med en flammekaster, men hvis du ikke har tilgang til slike verktøy anbefaler jeg et par hender.

Men, før jeg går i gang med tegningen, må jeg jo ha en ide. Så jeg kjører gjerne litt klassisk brainstorming.

Så printer jeg ut en mal jeg har liggende på pc'en avhengig av hvor mange ruter jeg trenger. Jeg har laget en med 3 og en med 4 ruter, og lager nye når jeg trenger det. Hvis du har lyst på dette og er for lat til å lage selv, finner du treeren her og fireren her.

TEGNING
På utstyrsfronten hos meg finner man et velbrukt viskelær, en Pentel GFKP penselpenn, en Pentel Color Brush med blekktype #101 Black, en Pilot Super Grip 0,5 trykkblyant og en og en Penol 775 Extra Fine Line.’, pluss et par trommestikker til å dunke seg selv taktfast i hodet med under idétørke.

Så er det selvsagt skissing, som hos meg begynner med strekmennen, så kommer detaljer som fingre, neser, hjelmer og brystlommer. Jeg skisser så godt som alt untatt sorte flater og skravering, som jeg tar på impuls med penselpennen min. Når jeg er ferdig med å herpe arket som var så rent og fint, ser det slik ut:

Then there's the tusjing. Jeg tegner stort sett bare med en Pentel GFKP Japan penselpenn, og fyller ut sorte flater med en større penselpenn bestillt fra [link= tegne.no] Når jeg er ferdig visker jeg vekk det meste av skissingen. Etter å ha skjendet hvitheten til arket ytterlige ser det slik ut:

FARGER
Første step er selvsagt å scanne inn, og så gjøre streken helt svart. Dette gjør jeg ved hjelp av Image > Adjustments > Threshold. Jeg er ikke en avansert fyr, så jeg nøyer meg med å trykke på OK uten å stille på noe som helst. Så går jeg til Image > Adjustments > Brightness/Contrast og setter Brightness til +50 og Contrast til +100 for å få en renere strek. Som dere kan se så langt, følger jeg en miks av Mads og Dadaph sine metoder, bøyer meg så dypt i støvet at jeg dunker hodet i gulvet for deres tutorialer. Takker også for link til fonten Rehr (trykk!) som jeg bruker.

Deretter tar jeg og velger linearten ved hjelp av Select > Color Range og trykker på streken. Hvis jeg bommer og treffer det vite istedenfor velger jeg Select > Inverse (eller trykker Ctrl + Shift + i) slik at alt som ikke er selected blir det og vice versa. Så klipper jeg ut linearten (Ctrl + X) og legger den på et eget layer, slik at jeg kan tegne med pencil uten at det legger seg over streken.

Så er det det gøye begynner. Selve fargeleggingen. Jeg farger med Bucket Tool med "All Layers" haket av, siden jeg lager et layer for hver ting som skal farges, og legger det under strek-layeret. Det hender det blir noen hvite pixler ute i kantene, men dette er ikke noe å bry seg om fordi det pleier å forsvinne når jeg forminsker ned til 750 pix.

Når jeg skal skyggelegge velger jeg layeret for tinge som skal skygges Ved å trykke på det mens jeg holder nede Ctrl, og så er det bare å male ivei. Jeg bruker Brush Tool, siden det gir en mykere overgang mellom fargene, men dette er min smak, og folk liker forskjellige ting.

For et mye bedre fargetutorial med screenshots, klikk her.

Håper folk synes det var fornøyelig lesing, og kommenter gjerne!

(Vil oppdateres når jeg har fått farget stripen.)

6 kommentarar

Gunny Bunny på trykk og møte med Øverli!

17.10.2007, 13:06

Ja, da var min tur ti å komme på trykk kommet!
Artikkelen kan leses i papirutgaven til Bergen Byavis, scannet den inn her.

I tillegg trykket de disse stripene:

Clickable
Clickable

Blir veldig glad for kommentarer!

8 kommentarar

De yngste får omtale i seriekonkurransen

13.06.2007, 19:50

Dagbladet har nå lagt ut en bildeserie som viser seriene til alle t.o.m. 14 år, og en artikkel som forteller om noen av de yngste tegneserieskaperne.
Artikkel her, og bildeserie her.

(P.S. Ble skikkelig misfornøyd med bildet av meg selv. Har sendt inn nytt så de kan endre det. Jeg er helt annderledes på håret nå.)

4 kommentarar

Tegneseriermiljø i Bergen?

05.06.2007, 14:48

Jeg er jo en av de med skarre-dialekt, jeg er altså fra Bergen. Hvilket tegneseriermiljø er det i denne byen? Du har jo selvsagt Raptus, men finnes det noe til hverdags? Og er det noen andre her som bor i Bergen? Da kune vi jo kanskje møtes?

Ellers treffer jeg vel mange på Raptus, men det er lenge til, altfor lenge til.

9 kommentarar

Gunny Bunny Extreme

26.05.2007, 20:44

Jess.

Jeg har tenkt å lage en lengre gunny bunny historie, og jeg har gitt denne navnet "Gunny Bunny Extreme".

Har ikke bestemt meg for om det vil bli farger eller sort/hvitt enda, men jeg tror jeg kjører sort/hvitt. Jeg har ikke skrevet manus, bare skisser som en gal når ideer popper opp i hodet. Men jeg vet da hva historien skal handle om, noe som jeg selvfølgelig ikke røper her ;-)

Følg med!

7 kommentarar

Erik går online

22.05.2007, 19:47

Check it out!

0 kommentarar

Tegneserieforlag?

13.05.2007, 22:35

Hvilke tegneseriegorlag finnes det i Norge som vil trykke stripeserier? Da tenker jeg ikke p[ store som Egmont og Schibsted, men mindre...

2 kommentarar

Noen som har et tegnebrett å anbefale?

23.03.2007, 21:29

For å si det rett ut:
Jeg hater datamus i photoshop. Så derfor tenkte jeg å anskaffe meg et slikt fiffig tegnebrett, trenger ikke være så veldig proft... bare det funker til mitt behov, som er å fargelegge stripene mine i Photoshop. Så... er det noen som har noe å anbefale?

Er villig til å bruke rundt 4000, men det gjør ikke noe om det er mindre enn dette heller ;-)

6 kommentarar

Om Erik André Jakobsen

Hoi!

Jeg liker å tegne, så bare jeg kan få litt liv i streken min så blir det vel bra. Til slutt ;-) Og nå begynner jeg jo så smått å få teken på photoshop også. Er fortsatt en lang vei igjen, men men. En dag kanskje... (men bare kanskje.) Kan jo slenge med i farten at jeg er 13 år ;-)

Me prekast!

Gå til Erik André Jakobsens heimeside


Siste kommentarar av Erik André Jakobsen

Gå tilbake til hovudsida

nettserier.no blir drive av Solstrand Tekst og Bobler, Vestregata 77, 9008 TROMSØ. E-post: post@nettserier.no. Vevmeister: Olaf Moriarty Solstrand.