Teikneserieblogg

nettserier.no

Logg inn:

Siste blogginnlegg

Nyaste blogginnlegg av Eirilski:

Nyaste blogginnlegg av andre forfattarar:

Or del-ing sfeil

Eirilski, 09.01.2008, 15:56

Les.

Neida, dette er ikkje meint som ein provokasjon mot medlemmar her, men berre eit ledd i kampen mot å utrydde orddeling. Orddelingsfeil skal ikkje få lov til å bite seg fast og forureine det norske språket. Orddelingsfeil skal døy!

Klikk her for å melde deg inn i denne harde striden mot orddelingsfeil, samt for å sjå eksemplar på morbid orddeling (og attpåtil få ein god latter).

Kommenter denne artikkelen

Du må vera innlogga på nettserier.no for å kunne skrive kommentarar. Bruk verktylinja øvst på sida for å logge deg inn eller registrere deg som brukar.

Kommentarar til denne artikkelen (46)

Hvis striden gjaldt mot nynorsken i samme slengen så hadde jeg meldt meg inn ;)

Tomte, 09.01.2008, 17:11


Hehe. Var mange orddelingsfeil å humre over der, ja. Likte Jysk som prøver å selge en "skitten tøykruv", frekke tøser.

Sånn ellers synes jeg det er like irriterende med folk som skal påpeke orddelingsfeil absolutt hele tiden, som det er å lese dem (ikke rettet mot deg, Eirlinski). Men det kan bli noen artige misforståelser hvis man ikke skjekker over grammatikken. XD

Melkeman, 09.01.2008, 17:15


Skitten tøykurv...må visst passe på grammatikken min selv. *blush*

Melkeman, 09.01.2008, 19:54


Ja, ellers kommer jeg og tar deg, Melkeman, jeg er nettseriers verste rettskrivningsnazi. Det heter sjekker grammatikken, ikke skjekker... (Nesten umulig å unngå skrivefeil i bloggkommentarer, i og med at det mangler redigeringsfunksjon.)

Frk. Blips, 09.01.2008, 20:23


Ja, la oss fastslå en gang for alle at sammensatte ord skal skrives i ett ord på norsk (i motsetning til på engelsk, hvor de vanligvis skrives i to ord. Hva med kafeen som for noen år siden hadde et skilt på veggen hvor det sto "Røyk fritt"? Eller den grafiske bedriften som rykket inn en stillingsannonse hvor de søkte etter en "dyktig skilt designer"?

Nils Petter Smeby, 09.01.2008, 20:38


Jeg likte veldig godt å arrestere slike feil før, men har lært å se gjennom fingrene med det. If you can't beat them, join 'em. Orddelingsfeil er kommet for å bli.

HerrBarium, 09.01.2008, 21:19


Jeg er livredd for rettskrivnigsnazister, dere er verre enn Hufsa. Fra nå av skal jeg først skrive innleggene mine i Word, og få en norsklærer til å sjekke dem, kun for deg Blips. Neida. Det var en spøk, i tilfelle du er av det seriøse slaget. Man vet aldri.

Men jau, håper bloggkommentarer kan bli tilgitt for skrivefeil. Rettskriving er viktig, dog. Vi leker ikke klodens herskere. So long, and thanks for all the fish.

Beklager, jeg skal slutte nå.

Melkeman, 09.01.2008, 21:23


Jeg må bookmarke denne og denne linktekst. Jeg støtter Tomte, men velger enn mer subtil metode enn den jeg føler han vurderer i sitt lidenskapelige sinn. Jeg vil gå for å gi en hver enkeltperson lov til å skrive nynorsk og bokmål som de har lyst til i skolen, og vurderes etter hvor gode de er med hva de nå har valgt seg. Dette har to viktige fordeler framfor sånn stoda er nå: Det er for det første sann likestilling, og for det andre vil det nok føre til at nynorsken dør ut kjappere enn den gjør nå. Bare ekstremistene gjenstår, og de er også de mest seiglivede.

Redmist, 09.01.2008, 23:51


Har faktisk vært medlem av AMO en stund. Den morsomste orddelingsfeilen jeg vet om må være fra skiltmakeren som kaller seg "Skilt mann", og har et stort skilt med den logoen over sjappa si. Sånn ellers er jeg ofte ganske nazist på grammatikken til de jeg vet tåler å høre det, men hos andre ser jeg stort sett litt mellom fingrene med. Har nesten ødelagt vennskap ved å kommentere orddelingsfeil litt for mye, så har prøvd å roe meg...

Forresten, er det ikke noe spetakkel rundt selve betegnelsen orddeling? Særskriving er visstnok den ultimate termen for fenomenet. Vi som bruker begrepet orddeling ser på "ord delere" som onde(nåvel), mens de som bruker begrepet særskriving ser på oss som bruker begrepet orddeling som onde. Hvilket betyr at vi som bruker begrepet orddeling har mest rett, siden de som bruker begrepet særskriving innerst inne driter i den såkalte særskrivingen og bare ønsker å være tøffere enn de som bruker begrepet orddeling. Eller noe.

Ble litt tankesprang mot slutten her, men uansett, dette er et emne som interesserer meg, så det skjedde litt automatisk.

Eirik, 10.01.2008, 11:49


Personlig er jeg en opptatt av språk, og til dels ganske pirkete, litt som Frk.Blips omtaler seg selv, kanskje. Orddeling er jeg rimelig lei av, og skrivefeil irriterer meg, kanskje mest fordi jeg føler det forteller noe om innsatsen man er villig til å legge ned i arbeidet sitt. Det sier noe om respekten for håndverket, og samtidig noe om respekten for leserne. Man forkaster en skisse, man tegner flere utkast før man er fornøyd - gjør man en feil - retter man den opp. Jeg forventer ikke mindre når det gjelder tekst.

Når det gjelder nynorsk blir jeg litt lei av å høre alt sytet om denne målformen. Om dere velger å innrømme det eller ei, så er nynorsken like mye en del av deres eget språk og kulturgrunnlag som bokmål. Samme hvor mye dere kjempet imot, så er det noe av dette som har kommet gjennom og blitt en del av deres formidlingsevner. JEG tror at allsidigheten i språkundervisningen vår bidrar til å gi oss noe - det utvikler våre kommunikasjonsegenskaper. Vi ser det kanskje ikke, noen av oss vil vel kanskje aldri tro det - men likevel - språket vårt farges og formes også av nynorsk. Vi er så opptatt av å prestere at vi hele tiden fokuserer på at nynorsken ødelegger karakterene våre. Hadde vi hatt mer fokus på læring og kunnskap, hadde vi kanskje lettere forstått verdien av det.

Jeg er ikke særlig glad i tall. Spesielt ikke når det blander seg inn en hel masse bokstaver og parenteser innimellom tallene. Men jeg skjønner verdien av det. Jeg ser at for noen er det en stor verdi der – og at avansert matematikk bidrar til mye ny og viktig utvikling i landet vårt og i verden. På samme måte tror jeg at språkundervisning har en slik verdi. Mange av oss er gode til å kommunisere. Vi velger ord med omhu, fordi vi vet gjennom erfaring med våre egne nasjonale forskjeller, våre dialekter og våre to skriftspråk – at to ord som tilsynelatende betyr det samme i en sammenheng – ikke gjør det i en annen. Vi blir bedre til å formidle, og bedre til å forstå. Jeg tror at nynorsken har litt av æra for det.

Selvsagt er det ikke alle som har det slik, på samme måte som jeg ikke har den samme tallforståelsen som en dyktig matematiker. Men jeg ser likevel at grunnlaget må være der, skal vi finne vår rolle og vårt potensiale.

Romar, 10.01.2008, 12:12


Jeg har fått litt kritikk på hvordan jeg har kritisert andres skrivefeil:
url=http://forum.pondus.net/viewtopic.php?t=1950&highli
her du![/url]

men jeg har sluttet litt med det, rett og slett fordi folk alltid skal være så sure. Jeg har sluttet å kommentere serier generelt egentlig, det vil si av og til, men sjeldent. Å få ubehagelige bemerkelser når du prøver å være konstruktiv er bare slitsomt.

Dessuten når det gjelder nynorsk, herr. Romar, så er det faktisk litt unødvendig. Jeg mener... jada, del av den norske kulturarven blah blah.. nynorsk er helt greit, men det er strengt tatt ikke nødvendig og når vi ser hvordan norge kommer ut når det gjelder kunnskap så er det vel på tide med en forandring?

Nokåh, 10.01.2008, 15:47


Jeg påpeker skrivefeil i serier her så godt som hver eneste dag, likegyldig hvem synderen måtte være. Kan aldri huske å ha fått ubehagelige reaksjoner. Tvert i mot, folk pleier å være snare til å rette opp feilene. De aller fleste av oss ønsker jo seriene våre så presentable som mulig.

Frk. Blips, 10.01.2008, 16:16


vel, kanskje det handler om at du er litt eldre og det er lettere å få respekt for eldre folk?

Nokåh, 10.01.2008, 16:18


Vet ikke, willmelina.

Frk. Blips, 10.01.2008, 16:20


Kan bare snakke for meg selv, og jeg blir like takknemlig om det er Emil-lord eller Nils-Petter som gjør meg oppmerksom på skrivefeil i mine egne serier.

Frk. Blips, 10.01.2008, 16:28


Jeg syns det er bra at en retter på skrivefeil. Men det er ikke sikkert skrivefeil oppstår fordi noen legger mindre arbeid i teksten enn andre. Det finnes folk som har skrivevansker. Jeg foreksmpel gikk til logoped (et vanskelig ord for de med tale og skrivevansker) fram til sjuende. Jeg vil tro jeg brukte mer tid på tekstene jeg skreiv enn mine klassekamerater. Selv om de fikk bedre tilbakemeldinger.

Jeg kan forsatt ha litt problemer histen og pisten. Men jeg tar meg ikke nær av å bli rettet på lenger. Da jeg gikk i sjuende, gikk det derimot litt innpå meg. Hadde det foreksempel skjedd inne på dette forumet ser jeg ikke bort fra at jeg ville sluttet å bruke det.

Grant, 10.01.2008, 16:32


Det skinner fort igjennom hvis det dreier seg om generelle skrivevansker. Da pleier jeg å råde vedkommende til å få noen til å lese korrektur før de legger ut verket her. Hjelper lite om utførelsen ellers er strøken hvis rettskrivniningen er ubehjelpelig, da vil serien være sjanseløs på markedet.

Frk. Blips, 10.01.2008, 16:36


Det er jo klart at det blir mindre leselig med masse skrivefeil. Men jeg likte ikke å bli rettet på særlig ikke når en uansett skjønte hva som stod. Det gjør man for det meste.

Det er vel greit at man pirker, men om en da får klager fra den fornærmede bør man respektere det også.

Forøvrig syns jeg talefeil er mye værre. Særlig de som ikke kan si R på en ordentlig måte!

Grant, 10.01.2008, 16:46


Først må vi vel se litt på hvordan vi MÅLER kunnskap, før vi kan konkludere den veien, herr Håkon. Jeg nevner også dette med karakterfokuset - først og fremst er nok problemet vårt at vi er mer opptatt av å gjøre det bra enn å lære noe. Det er nemlig ikke nødvendigvis to sider av samme sak.

Hva gjelder rettskriving, tror jeg man kan kommentere mangt og meget så lenge man vet å ordlegge seg godt. Og det henger igjen sammen med hvor god man er til å kommunisere.

Romar, 10.01.2008, 16:46


Grant, problemet er sjelden av vi ikke skjønner hva serieskaperen prøver å si. Poenget er at skrivefeil trekker helhetsinntrykket kraftig ned. Du vil aldri få en serie med dårlig rettskrivning på trykk, rett og slett. Vi som driver i dette faget, har også et ansvar for fagets omdømme, om vi vil at tegneserier skal bli tatt på alvor som høyverdig litteratur. Ønsker vi som serieskapere å bli tatt seriøst, er vi nødt til å tilstrebe feilfri norsk.

Frk. Blips, 10.01.2008, 16:56


Det norske språket går nedover. Trist, men sant. Mange stygge, unødvendige ord snik seg inn i språket vårt. Verst er det med den muntlige talen, men også skriftlig ser ein mykje gale. Ta til dømes "liksom", "på ein måte" og "ting". Lista er lang. Kor ofte høyrde ein folk for t.d. femti år sidan bruke desse flittig? For førti år sidan kunne ein politikarar i ein tale bruke femti ord over ei bestemt tid. I dag ville ein politikar bruke det dobbelte (eller der omkring. Det var i alle fall noko i nærleiken av det Typisk Norsk dokumenterte)på same tida. Det seier litt om kor lite vi veg våre ord.

Og så har vi alle eksempla i det skriftlege språket. Vi ser det over alt, sjølv aviser kan ofte bere preg av slurv. Men dei verste eksempla ser vi på nettet. Kor enn du ser, det seg vere nettsamfunn, forum eller Youtube, finn vi dei. Folk som skriv som nokre språklege idiotar, som ikkje gidd ta seg bryet med å lese gjennom og overveie kva dei har skrive. Slike folk burde brenne. Øydeleggje språk på den måten. Makan!

Men verst er det nok med engelskspråklege. Dei må finne seg i at slike halvt på veg analfabetistar som prøver seg på engelske nettstader med det ordforrådet dei har - noko som ofte ikkje er stort meir enn "fuck", "gay", "emo", samt ei rekkje ulike kjælenamn på kjønnsorganer. Det skal leggjast til ein del av dei du treff på spel i tillegg kan brife med orda "hacker", "lagger", "sprayer", "noob(eller nub)", "I'm pro", "kick" og "ownage".

Eg lurer verkeleg på korleis dette kjem til å ende dersom det held fram på denne måten. Eg tør ikkje tenkje på korleis t.d. norsk og engelsk ser ut om hundre år.

Eirilski, 10.01.2008, 17:05


Hvordan så det norske og det engelsk språket ut rundt 1900 eller tida før kristus? Ting(!) endrer seg og det gjelder også språket. Om det er til det værre er heller tvilsomt.

Blips. Det er mulig en ikke kommer på trykk med plenty av skrivefeil. Men er man god nok til å tegne og dikter opp fortreffelige historier har man nok fortsatt mulighet til å slå igjennom. Blir en oppdaget her på nettserier kan en vel rette opp skreivefeil eller estetiske feil og mangler før serien er på trykk. Jeg er sikker på at det er mange forfattere/ tegneserieskapere som har problemer med rettskrivingsregler. Jeg tror ikke det er de som retter alt selv.

Det er ikke alle her som har som høyeste ønske å slå igjennom heller. De liker å tegne og fortelle historier. Det klarer de fint, selv med en skrivefeil eller to. De fleste skrivefeil som du pirker på oppdager jeg ikke før jeg leser dine kommentarer. Som oftest er det slik at hjernen automatisk leser det en tror står, ikke det som står.

En er ikke på nettserier for å lære rettskriving. Selvfølgelig skal du få rette på feil om det er greit for forfatteren. Men man må da få kunne tegne og fortelle historier her på fritiden uten å bli behandlet som en befant seg på skolebenken.

Grant, 10.01.2008, 17:35


Hvis du ikke ønsker å bli gjort oppmerksom på skrivefeil i dine serier, foreslår jeg at du opplyser om det i kommentarfeltet. Slik Geremino av og til har frabedt seg karakter.

Frk. Blips, 10.01.2008, 18:18


Jeg vil gjerne bli rett på jeg :P Selv om jeg ikke har så mange sider her inne. Jeg syns bare det at man legger for mye vekt på betydningen av noen skrivefeil. Kan hende jeg er ganske alene om det.

Det viktigste er hvordan er formulerer seg og bruker språket(se herrbarium), så kan jeg leve med noen skrivefeil (ikke at herrbarium har mange skrivefeil).

Grant, 10.01.2008, 18:50


10 poeng til Eirik. Særskriving heter det når du skriver et ord i flere ord ("sær skriving"), mens orddeling er når du deler opp et ord med bindestrek ("ord-deling"). Er ellers uenig i Eiriks videre konklusjon.

eccentrix, 11.01.2008, 00:30


Vel, herr.Romar vanligvis liker jeg dårlig at folk hermer etter meg på en ironisk måte som jeg ser du gjør. Uansett hvis vi hele tiden skal være så relative når det gjelder virkeligheten så er det bare slitsomt.

og hva er vitsen å lære noe man ikke har bruk for?

Nokåh, 11.01.2008, 08:35


Hva mener du er relativt med varierte grammatikk-kunnskaper, da Håkon? Det er da heller ikke noe relativt ved å bemerke at karakterer ikke er verdens beste motivasjon eller mål på kunnskap.

Hva gjelder ironi - så finner jeg det mer ironisk at en mann som så ofte bemerker andres "ubehagelige" formuleringer kan være så lite kritisk til sine egne. Men det er kanskje ikke bare respekt som kommer med alderen?

Romar, 11.01.2008, 09:24


nei, du har nok rett, ungdom nå til dags. Jeg prater generelt og ikke om gramatikkkunnskaper, jeg pratet om denne "testen" som måler og ser derfor utifra disse målene som testen krever som vi scårer dårlig på.

Nokåh, 11.01.2008, 10:14


dessuten... jeg blir ofte kritisk når folk sier hva jeg mener og hva jeg har sagt og sier, uten å faktisk spørre meg om hva jeg faktisk mener. Det kan hende at jeg har for en vane å være uklar, men dømming er jeg særdeles lite glad i.

Nokåh, 11.01.2008, 10:21


Du sa at det var slitsomt å være relativ overfor "virkeligheten". Jeg forsøkte bare å snevre det inn litt - så det blir lettere å vite hva en snakker om. Jeg mente for all del ikke å hevde at det var nøyaktig det du mente - kun at grammatikk og karakterer også er en del av "virkeligheten". Dessuten var det vel også formulert som spørsmål.

Om du er uklar tar jeg ikke stilling til - men jeg dømmer deg i hvert fall ikke. Om du føler at jeg kritiserer deg så treffer du nok nærmere mål. Skal man diskutere må man tåle å møte motargumenter.

Romar, 11.01.2008, 13:54


du kan ikke snevre inn en annens kommentar og si at det er det jeg mener.

dessuten synes jeg det er latterlig hvis du ikke klarer å diskutere uten å kristisere uavhengig om du mener at jeg gjør det eller ei.

Nokåh, 11.01.2008, 17:57


dessuten så synes jeg det er litt rart at du sier at jeg er så kritisk så "ofte" for de tilfellene jeg snakker om er gamle og jeg tror du vet hvilke jeg prater om.

Nokåh, 11.01.2008, 17:58


Diskusjon er meningsutveksling, i utgangspunktet en øvelse hvor man håper å komme fram til felles enighet om en problemstilling, eventuelt lære noe nytt underveis. Dessverre har diskusjon etter hvert blitt misforstått til å være det samme som foregår i tv-debatter - hvor det handler om å "vinne" med de best forberedte torpederinger av motpartens argumenter.

Jeg forsøker - enn så lenge - å holde meg til den første metoden. Med det mål for øyet blir det nødvendig for meg å ta utgangspunkt i ditt argument, for så å stille deg spørsmål ut fra det. Så får du igjen mulighet til å omformulere eller utdype. Så kommer vi videre i diskusjonen.

En naturlig del av diskusjon vil være å stille seg kritisk til motpartens argumenter. Om diskusjonen så utvikler seg til å handle mer om hvordan man diskuterer enn hva man diskuterer - så vurderer man hvorvidt dette er interessant - og fortsetter evt. diskusjonen i en ny retning. Nå var dette opprinnelig en diskusjon om språk og grammatikk, så jeg tenker vi for fellesskapets skyld bør holde oss til emnet.

Romar, 11.01.2008, 18:19


jeg har ikke mye å legge til her, bare det at å kritisere noen er noe helt annet enn å kritisere ens argumenter.

Nokåh, 11.01.2008, 18:32


Selvsagt.

Romar, 11.01.2008, 18:40


I quess not.

Nokåh, 11.01.2008, 18:50


men la oss gå videre, shall we?

Nokåh, 11.01.2008, 18:51


Eyh piray skiter i tegnsetting og er ikke særlig pen er på trykk likevel så går nok bra

Redmist, 11.01.2008, 20:57


Hehe sant har du kommet så langt at du har oppnådd karines status kan du tillate deg det meste

Frk. Blips, 11.01.2008, 21:06


piray er jo fantastisk serie med sjarm :)

Nokåh, 11.01.2008, 21:40


Det som nesten er like ille med ordelingsfeil er Power Pont-presentasjoner med Arial. Grøss!

therogerman, 11.01.2008, 23:47


Se så, nå klarte jeg til og med å gjøre feil selv. Mente selvfølgelig Power Point. Dårlig korrektur. (Korreksjon til forrige innlegg: Arial i pnk.str 10 er ikke like ille.)

therogerman, 11.01.2008, 23:50


piray synes jeg er noe av det kjedeligste jeg har lest i serieform men eyh hver sin smak
om ikke annet er den litt annerledes enn standarden og overkompliserer ikke noe, så det er lett lesning
(Til bursdagen min ønsker jeg meg redigeringsfunksjon på alt som kan skrives ned på dette nettstedet, oser jo av skrivefeil)

Redmist, 11.01.2008, 23:56


Når er bursdagen din Redmist?

Olaf, 12.01.2008, 12:06


Piray er gøy. Tidvis hysterisk. Jeg oppfatter tekstingen i den serien litt på samme måte som tegningene - rå, spontan og uhemmet. Synes det funker der, jeg.

Eirik, 12.01.2008, 14:26


Dessverre har jeg ikke bursdag før omtrent et halvt år, 26. juni :<

Redmist, 12.01.2008, 14:43


Gå til bloggoversikta

Gå tilbake til hovudsida

nettserier.no blir drive av Solstrand Tekst og Bobler, Vestregata 77, 9008 TROMSØ. E-post: post@nettserier.no. Vevmeister: Olaf Moriarty Solstrand.